Przejdź do treści

O nas

Fundacja „Siła kobiety”

Nasza historia

Fundacja powstała w maju 2022 roku wskutek wybuchu wojny. Z pomocą inicjatywy lepienia pierogów mogłyśmy zjednoczyć wokół siebie około 100 kobiet i dzieci uciekających od wojny w Ukrainie.

Za pracą i wspólnym działaniu widzimy problemy z którymi kobiety stykają się będąc w obcym kraju. Z tego i powstała nasza fundacja.

Najważniejsze projekty z 24 lutego 2022 r. to organizacja ruchu wolontariuszy na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Pierwszym projektem było stworzenie otwartej pierogarni, w której uczestniczyło ponad 100 kobiet, Ukrainek i Polek oraz kobiet innych narodowości, które przybyły z Ukrainy. Produkty do wyrobu pierogów dostarczali nieodpłatnie przedsiębiorcy Wrocławia, a cały dochód ze sprzedaży pierogów ukraińskich przeznaczono na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Drugim projektem jest świadczenie pomocy społecznej kobietom z dziećmi przybyłym z Ukrainy w okresie adaptacji w innym kraju w sytuacji stresowej, a mianowicie: pomoc psychologiczna, pomoc informacyjna, poradnictwo medyczne, porady prawne, pomoc w poszukiwaniu mieszkania, pomoc humanitarna odprowadzona do Ukrainy.

Trzecim jest stworzenie wsparcia osobom w wieku 40+. Spotkania integracyjne skierowane są do grupy osób w wieku 40+ z naciskiem na seniorów. Każde spotkanie, raz na miesiąc, połączone z gościnnym występem muzyków reprezentujących różne style muzyczne, nawiązujących w swojej twórczości do tradycji polskich i ukraińskich. Każdorazowo w spotkaniach bierze udział od 15 do 40 osób.

Czwarty projekt to organizacja corocznego międzynarodowego festiwalu Wyszywanki na otwartym terenie, który obejmuje około 200 osób z mniejszości narodowych. Na festiwalu przedstawiamy stroje, pieśni i tańce ludowe, warsztaty rękodzieła.